HOME Strona Główna

WIELKI TYDZIEŃ I WIELKANOC (2008)

    Wielki Tydzień to czas wielkich i świętych tajemnic męki i śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa, które przyniosły światu odkupienie. Monumentalną bramą, wprowadzającą nas w ten nastrój jest Niedziela Palmowa, która przybliża nam uroczysty wjazd Chrystusa do świętego miasta Jeruzalem, gdzie witano Go jako Pana i Króla. Niewiasty jerozolimskie stały przed Jezusem - jadącym na osiołku – kosztowne szaty, a inni obcinali palmowe i oliwne gałązki i rzucali na drogę, a wszyscy skandowali „Hosanna Synowi Dawidowemu”. Na tą pamiątkę w kościele święci się palmy, a przygotowane przez proboszcza po poświeceniu i okadzeniu kładzie się obok krzyża Męki Pańskiej na „minikatafalku”. Te palmy przechowuje się do przyszłego roku, a przed Środą Popielcową zostają spalone, by następnie uzyskany popiół poświecić i nim posypywać głowy wiernym.


    W Wielkim Tygodniu w Szkole Podstawowej w Niesułkowie odbywa się konkurs „gazetek wielkanocnych”. Jedna z nich, przygotowana przez dzieci z klasy VI zawisła na ścianie kościoła w Lipce. W Gimnazjum w Bratoszewicach tym czasie odbywa się „festyn wiosennych potraw”. W tym roku najlepiej zaprezentowała się klasa IIIA.



    W Wielki Czwartek przypomina się wydarzenia z Wieczernika w czasie Ostatniej Wieczerzy. Zwracamy wówczas uwagę na bicie dzwonów podczas śpiewania „Chwały”. Dzwony te później milkną, aż do „Chwały” w Wigilie Paschalną (Wielka Sobota). Po Mszy Wieczerzy Pańskiej przenosi się Najświętszy Sakrament do Ciemnicy (usytuowanej w kaplicy), gdzie jest adorowany do Wielkiego Piątku. W tym czasie ubiera się Grób Pański, a obok Golgotę i Ogrójec.






    W Wielki Piątek po odczytaniu Męki Pańskiej, odśpiewaniu modlitw błagalnych przenosi się Najświętszy Sakrament do Grobu Pańskiego, gdzie jest wystawiony do adoracji aż do Rezurekcji. Przy grobie wartę pełnią strażacy. W piątek z Nowostaw, w sobotę z Lipki i Warszewic, a w niedzielę przed Rezurekcją strażacy z Dąbrówki Dużej. W Wieli Piątek wieczorem odprawia się Gorzkie Żale, a w nocy duchowni i wierni mogą uczestniczyć w ekumenicznej Drodze Krzyżowej idącej ulicami Łodzi lub Strykowa.




    W Wielką Sobotę kapłan ubrany w złotą kapę wraz z ministrantami poprzedzony procesją z krzyżem, paschałem i trójramiennym świecznikiem wychodzą przed kościół, aby poświecić ogień i ciernie. Następnie od poświęconego ognia zapala się jedną świecę z trójramiennika, by następnie w kościele zaśpiewać po trzykroć „Światło Chrystusowe”. Za trzecim razem, tego śpiewu, zapala się w kościele wszystkie światła, a świecą z trójramiennika zapala się znicze prze Grobem Pańskim. Następnie przy bocznym ołtarzu odbywa się uroczyste poświecenie świecy paschalnej, która będzie się zapalać podczas Mszy Świętej w okresie wielkanocnym i w czasie ceremonii chrzcielnych.







    Następnie kapłan we fioletowej kapie udaje się pod chór by poświecić wodę. Podczas tych ceremonii kapłan dotyka wodę ręką, później po trzykroć tchnie na nią, a następnie trzykrotnie wkłada do wody paschał i śpiewa „Niech zstąpi do tego źródła moc Ducha Świętego”. Następnie do odrębnego naczynia z wodą świeconą wlewa oleje święte i taka wodą później polewa się głowę dziecka w czasie chrztu. Po pokropieniu wiernych wodą święconą śpiewana jest Litania do Wszystkich Świętych, a kapłan i ministranci w tym czasie leżą krzyżem pośrodku kościoła.






    W Wielką Sobotę parafianie przynoszą do Kościoła potrawy wielkanocne w specjalnych koszyczkach, które kapłan poświęca. Kto nie zdąży ze „święconką” do Kościoła, to wodą święcona kropi potrawy w czasie wielkanocnego śniadania i błogosławi je słowami: „Panie Jezu, zasiądź z nami i udziel nam radości Twego Zmartwychwstania”. Wieczorem odbywa się wspólna adoracja Przenajświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim.







    W Wielką Niedzielę o godzinie 6-tej rano odprawina jest w Kościele Rezurekcja. Po poświęceniu i okadzeniu Grobu Pańskiego kapłan uroczyście śpiewa „Wesoły nam dziś dzień nastał”. Następnie wychodzi z Kościoła procesja, obsługiwana przez strażaków z Dąbrówki Dużej, która trzy razy obchodzi wokół Kościoła. W tym czasie rozbiera się Grób Pański, by przygotować główny ołtarz do ceremonii wielkanocnych. Po przyjściu do głównego ołtarza, kapłan bierze w ręce krzyż procesjonalny i trzykrotnie śpiewa „Zmartwychwstał Pan z grobu”. Następnie śpiewana jest „Jutrznia”. Po czym kapłan odczytuje trzy ewangelie święte obrazujące wydarzenia Zmartwychwstania Pańskiego. Na zakończenie tych ceremonii śpiewa się hymn „Ciebie Boga chwalimy”.











    Przed Mszą Świętą Wielkanocną kapłan przeprowadza spowiedź powszechną przed Chrystusem Panem. Po rachunku sumienia i wyznania grzechów przez wiernych kapłan czyni rozgrzeszenie, a następnie zadaje pokutę, która publicznie odmawiają wierni. W czasie Mszy Świętej śpiewanej przez chór parafialnych, grane są też pieśni wielkanocne przez parafialną orkiestrę dętą. Podczas Mszy Świętej, wszyscy, którzy otrzymali rozgrzeszenie przystępują do Komunii Świętej, która jest potwierdzeniem słów Apostoła Piotra wygłoszonych w domu centuriona:
     „Wiem, że sprawa Jezusa z Nazaretu jest wam znana”. Po Mszy rezurekcyjnej wierni idą do domów, by zasiąść do wielkanocnych stołów.




    W II dzień Zmartwychwstania Pańskiego kultywuje się tradycję „lanego poniedziałku”. W tym roku był to „śnieżny poniedziałek”. Czas wielkanocny w Kościele Starokatolickim Mariawitów trwa aż do uroczystości Trójcy Przenajświętszej. W tym czasie po każdej Sumie odbywa się procesja z Najświętszym Sakramentem wokół Kościoła.

Kapłan M. Bernard

zdjęcia - Witold Walak