HOME Strona Główna

ODPUST I BIERZMOWANIE (M.B. SZKAPLERZNEJ)

    Święto Matki Boskiej Szkaplerznej w swej tradycji sięga dnia 16 lipca 1251 roku, kiedy to w angielskim mieście Cambridge błogosławionemu Szymonowi ukazała się Maryja i podała mu płócienny szkaplerz mówiąc: „Weź ten szkaplerz, mój synu, jako wyraz szczególnej łaskawości mojej dla ciebie i wszystkich karmelitów. To jest znak zbawienia”. Z czasem, nie tylko karmelici, ale i inne zakony przywdziewały tę szatę, jako znak prawdziwych sług Maryi.

    Na ziemiach polskich było wielu miłośników szkaplerza świętego. Odziewali się nim królowie i książęta, rycerze i szlachta, a także lud miast i wsi. Jeden z poetów tak pisał:

    Dałaś mi matuś na życia boje
    Szkaplerzyk szary,
    Abym go nosił na piersi swojej,
    Jako znak wiary.

[ E.K.XX w.]

Jeden ze współczesnych czcicieli Maryi tak się wypowiadał:

    Znak szkaplerza przypomina dwie prawdy: Jedna z nich mówi o ustawicznej opiece Najświętszej Maryi Panny... Druga – to świadomość, że nabożeństwo do Niej nie może ograniczać się tylko do modlitw i hołdów składanych Jej przy określonych okazjach, ale powinno stanowić „habit”, czyli nadawać stały kierunek chrześcijańskiemu postępowaniu, opartemu na modlitwie i życiu wewnętrznym poprzez częste przystępowanie do sakramentów świętych i konkretne uczynki miłosierne względem ciała i duszy.

    Parafialna uroczystość Matki Boskiej Szkaplerznej w Lipce w bieżącym roku miała miejsce 20 lipca. Przybyli na nią kapłani z sąsiednich parafii oraz Biskup Naczelny – M. Ludwik Jabłoński, który tego dnia obchodził pierwszą rocznicę wyniesienia do tej godności w Kościele Starokatolickim Mariawitów. Było też wielu wiernych z sąsiednich i dalszych parafii.




    Biskup M. Ludwik odprawił uroczystą Sumę w asyście kapłanów: M. Kazimierza i M. Szczepana. Wygłosił też okolicznościowe kazanie, które koncentrowało się wokół słów z Ewangelii św. Łukasza (roz.11, w.28): „Błogosławieni Ci, którzy słuchają słowa Bożego i zachowują je”. Mówił o sile modlitwy zanoszonej do Matki Najświętszej i związanych z tym łaskami. Odmówiono też Koronkę do Matki Bożej o nowe powołania do stanu kapłańskiego.




    Po Sumie Brat Biskup udzielił sakramentu świętego Bierzmowania 23-osobowej grupie młodzieży z klas szóstych i pierszej gimnazjum. Na zakończenie odbyła się procesja z Przenajświętszym Sakramentem wokół kościoła, którą poprowadził kapłan M. Robert.








    Po nabożeństwie przed kościołem wśród licznie zgromadzonych parafian i gości koncertowała parafialna orkiestra dęta pod batutą Jakuba Pawlaka, a podczas Sumy śpiewał miejscowy chór, którym dyrygował organista Janusz Kubicki.




    Ołtarz upiększyły kwiaty ofiarowane przez rodzinę Piotrowskich z Warszewic. Relację z tej uroczystości ubogacają zdjęcia wykonane przez Witka Walaka.

Kapłan M. Bernard